site apartman yöneticisinin görevleri nelerdir

Site yöneticisinin Site Yönetiminde Önem Vermesi Gerektiği Konular Nelerdir?

Site yönetimi kimisine göre özellikle de fazla sayıda blok ve dairenin olduğu sitelerde zor ve karmaşık kimisine göre ise doğru ve sistemli yapıldığı takdirde kolay bir görevdir. Site ve bina yönetim faaliyetleri temelinde güvenlikten temizliğe, onarım ve tadilattan huzurlu bir ortak yaşam alanının oluşturulmasına kadar geniş bir bilgi birikimi gerektiren bir konudur. Bu nedenle de görev ve sorumluluk bilinciyle yapılması oldukça önemlidir.

Site ve apartman gibi fazla sayıda insanın günlük hayatlarını sürdürdüğü ortak yaşam alanlarında yönetim faaliyetlerinin hukuka uygun şekilde yönetilmesi, huzur ortamının sağlanması belli kanunlarla ve mevzuatlarla güvence altına alınmıştır. Bu bağlamda 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında site ve apartman yönetimine, yöneticisine ve sakinlerine dair tüm işlem, görev ve sorumluluk açıkça yer almaktadır.

Site – Apartman Yöneticisinin Görevleri

Öncelikle site yöneticisi / apartman yöneticisi bina ve ortak yaşam alanlarının tüm güvenlik, temizlik ve bakım onarımından sorumludur. Bu ihtiyaçların giderilmesi için anlaşılan firma ve/veya kişilerle site sakinleri adına iletişim kurmakta ve onları yönlendirmektedir. Aynı zamanda ilgili kanunda, yönetimi üstlenilen binanın yönetimi ile ilgili tüm ödemelerin kabulü, yönetim nedeniyle ortaya çıkan ödemelerin ödemesini yapmakla da yükümlüdür. Ayrıca site sakinleri tarafından görevlendirilmiş ise ortak yaşam alanlarına ait toplanması gereken tüm kira gelirlerini toplamalıdır. Söz konusu maddi işlemlerin tüm fatura ve evraklarını sorumlu olduğu kat maliklerine karşı yönetim karar defterine kaydetmekle de sorumludur.

Bina ve site yöneticilerin her türlü yönetimsel işlemlerini kolayca yürütebilmeleri için günümüzde internet teknoloji altyapıları kullanılarak site ve bina yönetim yazılımları kullanılmaktadır. SiteBYS Site ve Bina Yönetim Sistemi, kolay kullanım arayüzü ile yöneticinin önem vermesi gereken tüm işlemleri kolayca yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Site ve Bina Yönetim Sistemi hakkında detaylı bilgi almak ve demo talebinde bulunmak için sitebys.com web adresini ziyaret edebilir veya 444 35 72 müşteri hattını arayarak bilgi isteyebilirsiniz.