Corona Virüs Günlerinde Site Yöneticisinin Görevleri

2020 yılının ilk aylarında Çin’in Wuhan şehrinde ilk kez ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılarak pandemi haline dönüşen ve yüzbinlerce kişinin ölümüne yol açan covid-19 (corona virüs), tüm dünyada gündelik hayatı büyük oranda sekteye uğratmaktadır. Türkiye’de de ilk vakanın açıklandığı 10 Mart 2020 tarihinden itibaren ülke genelinde sağlık tedbirleri artırılmış, ‘evde kal’, ‘hayat eve sığar’ başlıklarıyla vürüsün yayılmasını engelleyen kampanyalar yürütülmeye başlamıştır. Resmi kurumların zorunlu olmadıkça sokağa çıkılmamasının önerildiği günümüzde, imkanı olanların evden çalışmaları gerektiği belirtilmiştir. Okulların eğitim ve öğretime ara vererek öğrencilerin sokağa çıkmasının yasaklanması, 60 yaş üstü bireylerin sokağa çıkmalarının kısıtlamasıyla pek çok kişi evde karantina günleri yaşamaya başlamıştır.

Özellikle şehirlerde genel olarak insanların site ve apartman gibi toplu yaşam alanlarında yaşadığı düşünüldüğünde apartmanla çoğunluğun tüm gün vakit gecirdiği alanlar haline dönüşmektedir. Corona virüs tehlikesinin devam ettiği bu süreçte kişisel hijyen ve ev temizliğinin yanı sıra insanların ortak kullanım alanları olan apartmanlarında özel olarak temizlenmesi ve hijyenin sağlanması insan sağlığı açısından önem taşımaktadır.

site yöneticisi görevleriApartman ve site yöneticilerinin aidat toplama, giderleri yönetme, apartman ve sitenin temizlik, güvenlik gibi hizmetleri gideren çalışanları yönetmek, apartman ve sitenin sakin ve huzurlu bir ortamını sağlamak gibi görevlerinin yanı sıra bu corona virüs günlerinde en önemli ve asli görevi apartman ve sitenin temizlik ve hijyeninin sağlanmasıdır. Temizlik kurallarının ihlal edilmemesi, gerekli uyarıların yapılması, apartmanın genel temizliğinin yanı sıra ortak kullanım alanları olan asansör gibi kapalı alanların temizliğinin titizlikle yürütülmesi şu zor günlerde apartman yöneticilerinin özellikle üzerinde durması gereken konular arasında yer almaktadır.

Apartmanlar dahil tüm toplu yaşam alanlarında temizlik ve hijyen kurallarını uygulayalım ve zorunlu olmadığı sürece EVDE KALMAYA DEVAM EDELİM.