Site Yönetim Programını Excel’de Çalıştırmak Ne Kadar Avantajlı?

Site ve apartman yönetimini üstlenen yöneticiler veya firmalar temel işlemlerinin pek çoğunu yapabilmek için bir programa ihtiyaç duymaktadırlar. Bu programların başında hemen hemen her alanda kullanılabilen, grafik, hesaplama, listeleme ve gruplamaya imkan sağlayabilen excel programı gelmektedir.

Kullanımı kolay olan excel programı her alanda olduğu gibi yönetim alanında da kullanılabilmektedir. Excel programının apartman yöneticileri tarafından tercih edilmesinin asıl nedeni ücretsiz olması, temel grafik, listeleme, gruplama işlemlerine olanak sağlaması ve site ve apartman yönetim işlemlerine özel oluşturulmuş yazılım ve programlardan habersiz olunmasıdır.

Peki site yönetim programı olarak excel programının kullanılması avantajlı mıdır? Soruyu birlikte değerlendirelim.
Excel programıyla hazırlanan bir tabloyla apartman aidat gelir ve giderleri, daire sakini, personel ve tedarikci bilgi kayıtları, eski üye cari bilgileri, kasa ve banka yönetimi, demirbaş kaydı, karar defteri vs. işlemlerin kaydı yapılabilmektedir. Ancak Excelle oluşturulan tablo ve grafiklerin sayısı herhangi bir apartman yönetim programına göre hem daha sınırlıdır hem de daha basit yapılanma içermektedir.

Aynı zamanda excelde hazırlanan tabloların arşivlenmesi zaman içerisinde, data artış gösterdikçe, zorlaşmakta ve aranılan, ihtiyaç duyulan bilgilere ulaşılması zorlamaktadır. Oysa ki aidat takip programıyla data girişleri daha detaylı olmakta, arşivlenme otomatik yapılmakta ve aranılan, ihtiyaç duyulan bilgilere saniyeler içinde ulaşılabilmektedir.

Site yönetim programı kullanmanın en önemli avantajı web tabanlı olarak çalışmasıdır. Bu sisteme kayıt ettiğiniz tüm veriler web tabanlı olarak saklandığı anlamına gelmektedir. Excel programları kullanılarak oluşturulan apartman aidat çizelgeleri, gelir gider tabloları ve diğer kayıtlar kullanılan bilgisayarın hafızasına kayıt ettirmektedir. Güncel olarak kayıt alınmadığı takdirde veriler ciddi risk altında bulunmaktadır. Düşünün excel tablolarına kaydettiğiniz onca çizelge, daire, personel, aidat,gelir ve gider bilgisi bilgisayarınızın bozulmasıyla kayboluyor. Bu durumda yapılan bütün emek, bina ve apartman arşiviniz yok oldu demektir. Bu durum çeşitli yedekleme ve arşivleme tedbiri alınmadığı taktirde apartman yönetim verilerini excelde tutan yöneticiler için ciddi problem olmaya devam edecektir. Ancak aidat ve gider takip programının web tabanlı çalışması bu tarz sorunların yaşanmasının önüne geçmektedir. Verilerin otomatik olarak yedeklemesinin yapılması, bilgisayarınız bozulsa dahi kullanıcı adı ve şifrenizle istenilen bilgisayardan tekrar sisteme giriş yapılabilmesi verilerin güvenliği açısından önemlidir.

Son olarak bina yönetim programarıyla excel tablo ve grafikleriyle yapılamayan; kredi kartı entegrasyonu, banka hesap özeti entegrasyonu, makbuz kesme, gecikme faizi ve cezası işlemleri, sayaç okuma işlemleri, excelden toplu sayaç ekleme, icra takibi, istek şikayet bildirimi, bilgilendirme sistemi vs. pek çok gelişmiş özelliğiyle tam anlamıyla denetim ve kontrol sağlayarak apartmanızı veya sitenizi profesyonel şekilde yönetme deneyimi sunmaktadır. Tüm bu bilgilere saniyeler içerisinde ulaşılabildiği gibi saniyeler içerisinde gelişmiş detaylı raporlama sistemi sayesinde 27 farklı raporlama türüyle yöneticinin gözünden hiçbir şey kaçmaz.

Sizde apartmanınıza ait bilgileri excelde tutuyorsanız ve bir site yönetim programıyla arasındaki farkı görmek isterseniz yardımcı olmak isteriz. Ücretsiz olarak olarak aidat ve gider takip programımızı deneyebilir ve detaylı bilgilendirme isteyebilirsiniz.