Ev Satın Alırken Kat “Mülkiyeti” ve Kat “İrtifakı”na Dikkat Edilmeli midir?

ev satın alırken, kat mülkiyeti, kat irtifakıKat mülkiyeti ile kat irtifakı nedir?
Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark en çok kafa karıştıran konuların başında geliyor.  Ev satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli parametredir. Kat mülkiyet ile kat irtifakı arasındaki farkı iyi kavramamız gerekiyor. Çünkü ev alma sürecinde herkesin karşına çıkan ilk şeydir kat mülkiyeti ve kat irtifakı… Bu iki terimi birbirine çok fazla karıştırılıyor ikisini birbirinden ayırt edemezsek yanlış bir satın alma yapabilirsiniz.

Ev almak ciddi bir yatırımdır. Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki farkı iyi kavramak lazım.

Kat İrtifakı nedir?
Kat irtifakı kısaca inşaatı yapılacak veya yapılmakta yani inşaatı henüz bitmemiş olan arsa üzerinde almayı düşündüğünüz dairenin hissesine düşen arsa tapusu demektir. Konut kredisi kullanarak ev satın almayı düşünüyorsanız kat irtifakının muhakkak olması gerekmektedir. Yoksa bankalar kat irtifakı olmayan eve kredi vermemektedir.

Kat Mülkiyeti nedir?
Kat irtifakının aksine kat mülkiyeti tamamlanmış binalar için geçerli. Kısaca sizin evin sahibi olduğunuzu bildiren önemli bir belgedir.

Kat mülkiyeti olmayan ev ve binalar için ceza söz konusudur. Diyelim ki henüz bitmemiş binanın kat irtifakını aldınız, inşaat tamamlandı bu kez kat mülkiyetini de almanız gerekmektedir. Kanunen 1 ya da 2 yıl içinde kat mülkiyetini muhakkak almanız gerekir. Kat mülkiyetinizi almazsanız cezası olacaktır.

Kısacası “Evinizin tapusu nasıl bir tapu?” evinizi almadan önce muhakkak emin olun.

 SiteBYS Apartman ve Site Yönetim Yazılımımızın demosunu incelemek için tıklayınız.