Enerji Kimlik Belgesi Nedir Başvuru Koşulları Nelerdir?

enerji kimlik belgesi nasil alınırTürkiye’de 2019 yılının sonlarına doğru gündeme gelen enerji kimlik belgesi (ekb), 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalardaki enerji gereksinimini ölçen, enerji tüketim sınıfını belirleyen enerji performans ve kimlik belgesidir. Daha etkin ve verimli enerji tüketimine yönelten enerji kimlik belgesi, çevremizdeki enerjiye ve enerji kaynaklarının kullanımına yönelik bilincin artmasını sağlamayı hedeflemektedir.

Apartmanın yalıtım, mantolama , ısıtma/soğutma sistemlerini içerisinde yer veren enerji kimlik belgesi, apartmanın enerji tüketimini sınıflandırmaktadır. Doğa dostu olan enerji kimlik belgesi sayesinde binalar enerji verimliliklerini ölçümleyebilecek, ihtiyaç duyulan enerji ihtiyacını belirleyecektir. 

 

Enerji kimlik belgesi yönetmeliğine göre sınıflandırılması nasıl yapılır? 

Beyaz eşya tüketim grubunda yer alan enerji sınıflandırılmasının bina ve apartmanlara uyarlanmasını ifade eden enerji kimlik sertifikası, içerisinde enerji grubu sınıflandırması da içermektedir. A’dan G’ye kadar sınıflandırılan enerji performansları binanızın asgari enerji performansını ifade edecektir. 

A sınıfı enerji kimlik belgesi verimliliği en yüksek, G sınıfı enerji kimlik belgesi ise verimliliğin en düşük olduğu enerji kimliğini ifade etmektedir. Enerji kimlik belgesi zorunluluğu, 2019 yıl sonu ve 2020 devamında yapımına yeni başlanmış ve yapımına başlanacak binaların enerji kimlik belge sertifikalarının en düşük C sınıfı enerji grubu olacak şekilde tasarlanmasını içermektedir. C sınıfından daha düşük bir enerji sınıfında inşa edilen yapılara kanun gereği ruhsat verilmemektedir. 

Enerji kimlik belgesi yönetmeliğine göre mevcutta bulunan binalar için herhangi bir asgari sınıflandırma zorunluluğu yoktur. 2019 yılı içerisinde ve öncesinde yapılmış mevcut binalar için A’dan G’ye kadar her enerji sınıflandırılmasına uygun enerji kimlik belgesi (ekb) verilmektedir. Mevcut binalarda sınıflandırma grupları; binaların ısı yalıtımı, mantolama, ısıtma/ soğutma araçlarına uygun olarak verilmektedir. 

EKB alımı için son tarih ne zaman?

 Enerji kimlik belgesi, Ekb son tarihi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” bildirimine göre 2011 yılı öncesinde yapımı tamamlanan binalar için 1 Ocak 2020 tarihine kadar enerji kimlik belgesi zorunluluğu mevcuttur. Yapımı yeni başlayan binalar için de  iskan aşamasında enerji kimlik belgesi zorunluluğu tanımlanmıştır. 

Enerji kimlik belgesi nasıl alınmaktadır?

 Enerji kimlik sertifikası düzenleme yetkisi almış enerji kimlik belgesi uzmanları, SMM belgesine sahip mühendis,mimarlar veya bünyesinde bu vasıfları taşıyan tüzel kuruluşlar, enerji kimlik belgesini vermektedir. 

Enerji kimlik belgesi başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? 

Ekb hazırlaması için gerekli belgeler sırasıyla; 

  • Mimari proje,
  • Yapı ruhsatı,
  • Isı yalıtım raporu,
  • Elektrik projesi      

 evraklarınız ile enerji kimlik belgesi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Enerji kimlik belgesi fiyatları nedir?

Ekb fiyat hesaplamalarını sizin için enerji kimliği belgesi uzmanları tarafından düzenlenmektedir. Enerji kimlik belgesi fiyatları 2019 yılına göre binanızın m2 fiyatlarına göre değişmektedir. 

Enerji kimlik belgesi geçerlilik süresi nedir?

Enerji belgesi (EKB), sertifikanın düzenleme tarihinden 10 yıla kadar geçerliliğe sahiptir. 10 yıl sonunda çıkarılan rapor ile belgelerin yeniden düzenlenmesi yapılmaktadır. 10 yıl içerisinde binanıza  ısı yalıtım, mantolama, ısıtma/ soğutma ekipmanlarının temininin sonrasında değişen enerji kimlik sınıfınıza göre yönetmeliğe uygun yeni bir enerji kimlik belgesi verilecektir.