Apartmanlarda Yönetim Kurulu Nasıl Oluşturulur?

Apartmanlarda Yönetim Kurulu Nasıl Oluşturulur?

Apartmanlarda Yönetim Kurulu Nasıl Oluşturulur?

Kanuna göre, bölüm sayısı 8 ve üstü olan tüm binalarda yöneticinin olması gerekiyor. Kanuni bir zorunluluk olan bu kural, bağımsız bölümlerin tek kişinin mülkiyetinde olduğu durumlarda da değişmiyor. Mülkiyetin tek kişiye ait olduğu binalarda yönetici de kanunen malın sahibi oluyor.

Bir apartmanda yönetim, kat maliklerinin kendi aralarında seçecekleri bir yönetici veya yönetim kurulu ile gerçekleşiyor. Söz konusu bu yönetim kurulundaki kişi sayısının ise üç kişi olması gerektiğini ilgili kanun belirtiyor. Yani bir apartmanın yönetim kurulu, kat maliklerinin seçeceği kişilerce oluşturuluyor. Bu şekilde oluşturulan apartman yönetim kurulunun görevde kalma süresi ise bir yılla sınırlı.

Bir apartmanın yönetim kurulu üyeleri kat maliklerinin arasından seçilebileceği gibi dışarıdan da seçilebiliyor. Yönetim kurulu üyelerinde olması gereken nitelikler ilgili kanunda yok. Ancak genel kabule göre bu kişilerde olması gereken özellikler şunlar;

  • Temyiz gücüne sahip,
  • Reşit,
  • Bedensel engeli olmayan,
  • Ahlaka, kişilik haklarına ve kamu düzenine saygılı olan.

Apartmanlarda yönetim kurulu nasıl oluşturulur hakkında kısa bilgilendirmemizin ardından profosyonel  bir yönetim hizmeti vermek istiyorsanız  SiteBYS Apartman ve Site Yönetim Yazılımımızın demosunu incelemek için tıklayınız.