apartman yönetim sistemi kurulumu

Apartman Yönetim Programı Nasıl Seçilmelidir?

İnsanların kalabalık ortamlarda yaşamaya başlamaları, yaşam alanları olan apartman ve site yönetiminin nasıl olacağı konusu gündeme gelmiştir. Yönetimin nasıl olması gerektiği ve hem apartman yöneticisinin hem de daire sakinlerinin görev ve sorumlulukları Kat Mülkiyeti Kanunda detaylı olarak verilmiştir. Bu görev ve sorumlulukların neler olduğunu öğrenmek için şu yazımızı okuyabilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesi, bilgisayarların hayatımıza girmesi işlerimizi pek çok alanda kolaylaştırdığı gibi apartman ve site yönetim alanında da kolaylaştırmıştır. Eskiden apartman aidat ve giderlerin takip edilmesi apartman yönetimi için yeterli sayılırken günümüzde aidat ve gider çizelgesi yeterli gelmemektedir. Aidat gelir ve gider çizelgesinin dışında yöneticiler için gelirlerin ve giderlerin ayrıntılı kayıt altına alınmak istenmesi, asansör, temizlik vb. gibi ortak kullanım alanlarının bakım ve temizliği için tedarikçi bilgilerinin kaydedilmesi, her daire sakinine ait cari bilgilerin detaylı şekilde görünmek istemesi gibi ihtiyaçların ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaçlar apartman yönetim programlarının hazırlanmasına ve yöneticilere ve kat maliklerine sunulmasına sebep olmuştur.

Peki hem apartman yönetimini hem de kat maliklerinin işlerini kolaylaştıran bu programları seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle web tabanlı olması ve yedekleme alması bilgilerinizin arşivlenmesi ve güvenli şekilde saklanma ve tekrar ulaşılma açısından önemlidir. Kullanılan excel programlarına göre web tabanlı bir program kullanmak verilerinizin bilgisayarınızın bozulması durumunda kaybolmasını engeller. Ayrıca otomatik ve manuel olarak yedekleme alınması verlerinizin daha güvenli hale gelmesi anlamına gelecektir.

Kat maliklerinin, tedarikçilerin, personelin bilgilerinin detaylı şekilde kayıt yapılabileceği, onların her birinin ayrı ayrı carilerinin görülebileceği, onlarla kolayca iletişime geçilmesine imkan sağlayan, bilgilendirmeleri kolayca yapabileceğiniz bir yazılıma sahip olması gerekmektedir.

Diğer önemli bir nokta aidatların online ödeme olanağı olmalıdır. Ayrıca aidatı ödemeyen ve birikmiş borçları bulunan kat maliklerine karşı taksitle ödeme olanağı sunmalıdır. Kullanacağınız apartman yönetim programının gecikmiş aidatlara otomatik olarak ister günlük ister aylık güncel faizler uygulaması ve icra takibini yapması önemli bir özelliktir.

İster apartman ve site yöneticisi olsun ister kat malikleri olsun apartman veya site içerisinde yapılan tüm işlemlerin detaylı raporuna ihtiyaç durmaktadır. Dolayısıyla site yönetim programını seçerken gelişmiş bir raporlama sisteminin olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Detaylı bir rapor sunulması yönetimin şeffaflığı açısından oldukça önemlidir.
Apartman yönetim programı seçme aşamasında size yardımcı olmamızı isterseniz bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.