Apartman ve Site Aidatları Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Apartman ve site yönetimlerinde gelir ve giderlerin takip edilmesi kadar önemli bir diğer konuda gelirlerin toplanabilmesi. Apartman ve site gelirleri çoğunlukla varsa reklam gelirleri ve ortak alanların kullanım ücretleri, sosyal tesislerin aylık gelirleri, temizlik ve diğer tedarikçilerin ücretlerini ödemek için toplanan gelirler vb. kısacası kısacası tüm bu gelirler aidat gelirleri olarak isimlendirilir. Bu gelirlerin toplanması ve cari listelere kaydedilmesi bazı apartman ve sitelerde sorun olmazken çoğunlukla özellikle de çok fazla bağımsız daireye sahip binalarda yaşanan gecikmelerden dolayı içinden çıkılamayan ve can sıkıcı bir duruma dönüşebilmektedir.

Kat Mülkiyeti Kanununun 20. Maddesinde “ Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktirdiği günler için aylık ‘yüzde beş’ gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.” ibaresi yer almaktadır.

Apartman gelir ve giderlerinin ücretsiz olarak excel gibi bir programda tutulduğu düşünülürse ödemekle yükümlü olunan ama ödenmeyen carilere gecikme tazminatı olan yüzde beş oranını eklemek zor ve karışıklığa neden olabilmektedir. Bu nedenle site ve apartman gelir ve gider yönetimi amaçıyla geliştirilmiş yazılımlarda geçikme faizi ve icra takip modülleri son derece önemli özelliklerdir.

Sitebys Aidat ve Gider Takip Programında yönetici veya anlaşılmışsa profesyonel yönetim firması, sistemden aidat ödemesini geciktirmiş daire sakininin cari borcuna ister günlük ister aylık yüzden beş yasal tazminat farkını ekleyebilmektedir. Günlük faizlendirme özelliğinde daire sakininin geçikmiş aidat borcunun üstüne günlük olarak sistem otomatik şekilde yasal yüzde beş tazminat farkını ekler. Yönetici isterse sistemden günlük faiz uygula kısmını aylık faize dönüştürebilir. Böylece kat sakininin gecikme borcuna günlük olarak belirlenen yüzde beş gecikme tazminatı aylık olarak eklenmektedir.

Tabi sistem tarafından otomatik olarak konulan bu gecikme faizler istenirse tahsilat zamanında sistemden faiz özelliği pasif yapılarak silinebilmektedir. SiteBYS Aidat ve Gider Takip Programı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ücretsiz demoya ulaşmak için tıklayabilirsiniz.